تاپ استپ تریدر (Topstep Trader) / راهنمای کامل

تاپ استپ تریدر (Topstep Trader) / راهنمای کامل

فرقی نمی کند یک تریدر حرفه ای یا یک معامله گر آماتور باشید؛ Topstep Trader یک پلتفرم عالی معاملاتی است که برای تمامی معامله گران امکاناتی را فراهم کرده تا بتوانند بازارها، محصولات، سیستم معاملاتی و … را بشناسند و آن ها را قادر می سازد تا یک استراتژی سودآور ایجاد کنند که به اهداف فردی منحصر به فرد تریدرها نزدیک تر باشد.

تاپ استپ در واقع یک پراپ تریدر است؛ آیا با این اصطلاح آشنایی دارید؟ آیا می دانید پراپ فرم ها چگونه برگزار می شوند و در چه صورت به یک تریدر، فاند به عنوان جایزه تعلق می گیرد؟ برای دریافت پاسخ این سوالات و تبدیل شدن به یک تاپ استپ تریدر تا انتهای این مقاله همراه زندتریدرز باشید.

آشنایی با اصطلاح پراپ تریدر و پراپ فرم

پراپ تریدر ها از جمله شرکت های معتبر می باشند که به منظور تقویت مهارت های تریدینگ برای معامله گران یکسری چالش در نظر گرفته اند و در ازای آن هزینه ای را هم دریافت می نمایند.

به چالشی که پراپ تریدر ها برای یک معامله گر در نظر گرفته اند، پراپ فرم گفته می شود. این چالش به این صورت است که پراپ تریدر ها برای معامله گران این فرصت را فراهم کرده اند تا بتوانند، از طریق ایجاد یک حساب دمو، خود را محک بزنند، اما طبق شرایطی که برای آن ها معین شده است؛ چرا که در غیر این صورت حساب آن ها بسته می شود.

پلتفرم تاپ استپ، یک پراپ تریدر است و پراپ فرم یا چالشی برای معامله گران در نظر گرفته است که در نهایت پس از اینکه تریدر ها این چالش را با موفقیت پشت سر گذاشتند، برای آن ها به عنوان پاداش، یک فاند در نظر خواهد گرفت تا این بار به جای حساب دمو، با حساب ریل (real) بتوانند ترید را آغاز کنند، البته باز هم لازم است معاملات طبق شرایط مشخص شده توسط پراپ تریدر انجام شود.

چرا تاپ استپ تریدر ها پلتفرم Topstep را انتخاب می کنند؟

در پاسخ به این سوال می توان گفت که در ساخت Topstep از ابتدا، تریدرها در اولویت بوده اند و به نیازهای آن ها توجه خاصی شده است؛ به عبارت دیگر، با مد نظر قرار دادن تریدر ها ، امکاناتی را در پلتفرم ایجاد کرده اند. به عنوان مثال این پلتفرم به مدیریت صحیح ریسک، جایزه می دهد و به ایجاد عادات مولد کمک می کند تا برای همیشه باقی بمانند.

آشنایی با پراپ فرم Topstep و نحوه استفاده تاپ استپ تریدر ها از این پراپ تریدر

در این بخش از مقاله با راهنمای کامل استفاده از پراپ تریدر تاپ استپ با شما هستیم، لطفا تا انتهای مقاله با زندتریدرز همراه شوید.

ابتدا به وب سایت رسمی تاپ استپ به آدرس www.topstep.com وارد شوید و از بخش منو، گزینه ی FUTURES را انتخاب کنید تا به صفحه ی مربوط به آن یعنی FUTURE TRADING وارد شوید.

در این پراپ فرم شما می توانید از نفت خام گرفته تا E-mini S&P 500 و محبوب ترین محصولات CME را با ایجاد عادات مولد تر و تلاش برای تامین مالی بهتر، مبادله کنید. اما قبل از هر چیز لازم است یک اکانت داشته باشید.

انتخاب اکانت برای ترید

در پراپ فرم تاپ استپ شما می توانید اکانت مورد نظر خود را از میان گزینه هایی که در ادامه مشاهده می کنید انتخاب کرده و خریداری نمایید.

آشنایی با تاپ استپ تریدر

گزینه های موجود در هر اکانت عبارتست از :

1.هزینه ی ماهانه

2. سود هدف (در هر مرحله)

3.حداکثر حجم هر پوزیشن

4. حد ضرر روزانه

5.حد ضرر هفتگی (مرحله دو)

6. حداکثر افت حساب (درودان شناور)

قوانین پراپ ترید

قوانین مربوط به پراپ فرم تاپ استپ که لازم است آن ها را دنبال کنید

برای اینکه به یک تاپ استپ تریدر حرفه ای تبدیل شوید، فقط کافیست قوانین را رعایت کنید. این قوانین برای القای عادات خوب تریدینگ هستند و شما را برای رشد حساب و مدیریت صحیح ریسک آماده می کند تا بتوانید با اطمینان با سرمایه دیگران معامله کنید، بنابراین آن ها را به عنوان وسیله ای برای سودآوری ثابت در نظر بگیرید.

تاپ استپ پراپ تریدر

پارامترهای حساب پراپ تریدر تاپ استپ (Account Parameters)

قبل از اینکه به ذکر جزئیات مربوط به پارامترهای حساب بپردازیم، لازم است این نکته را متذکر شویم که هرگونه فعالیت معاملاتی در طول فرآیند ارزیابی که آگاهانه یا ناآگاهانه، اهداف و قوانین را زیر پا بگذارد، یا سودهایی ایجاد کند که در معاملات بازار به هیچ وجه قابل دست یابی نبوده اند، مشروع تلقی نمی‌شوند.

 • پارامترهای حساب در پراپ تریدر Topstep در دو استپ یا مرحله قرار می گیرد. مراحل آن عبارتند از :
 • Step1 ،Prove Profitability  یعنی اثبات سودآوری
 • ·       Step2 ، Manage Risk  یعنی مدیریت ریسک

پارامترهای حساب تاپ استپ تریدر ها عبارتند از :

 • اهداف Targets
  • میزان سود هدف Profit Target (مربوط به هر دو مرحله می باشد)
  • حداقل روز (هیچ مهلت یا محدودیت زمانی وجود ندارد) 5 روز می باشد. Minimum Days (there is no deadline or time limit) Days
  • در بهترین روز ترید، باید زیر 40 درصد از کل سود حاصل شده باشد؛ البته مربوط به مرحله دوم می باشد. (Best day below 40% of total profits made)
 • قوانین Rules
  • از حد ضرر روزانه تجاوز نکنید؛ مربوط به هر دو مرحله می باشد. (Do not hit or exceed the Daily Loss Limit    )
  • موجودی حساب شما نباید به حداکثر درودان برسد یا از آن بیشتر شود؛ مربوط به هر دو مرحله می باشد. (Do not allow your Account Balance to hit or exceed the Trailing Maximum Drawdown)
  • از میزان مجاز حد ضرر هفتگی  تجاوز نکنید؛ مربوط به مرحله دوم می باشد (Do not hit or exceed the Weekly Loss Limit)
  • در مواقع انتشار گزارشات و اخبار اقتصادی ترید نکنید و ترید باز نداشته باشید؛ مربوط به مرحله دوم می باشد (Do not hold positions into major economic releases)
  • طرح مقیاس بندی را دنبال کنید؛ مربوط به مرحله دوم می باشد (Follow the scaling plan)

در بخش بعدی به سوالاتی که تاپ استاپ تریدر ها به طور متناوب پرسیده اند پاسخ داده ایم.

تاپ استپ تریدر

پنج روز فعالیت معاملاتی در پراپ فرم تاپ استپ به چه معناست؟

 به این معناست که یک تاپ استپ تریدر باید حداقل 5 روز فعالیت معاملاتی داشته باشید. (نیازی به متوالی بودن نیست). روز معاملاتی به روزی گفته می شود که شما یک ترید در مارکت انجام می دهید.

علت مهم بودن تعداد روزهای معاملاتی چیست؟

 • تعداد روزهای معاملاتی برای یک تاپ استپ تریدر به این دلیل اهمیت دارد که این کار نظم و ثبات آن تریدر را ثابت می کند
 • اطلاعات لازم برای ارزیابی و میزان درک معاملاتی تریدر مشخص می شود.
 • این فرصت را برای تاپ استپ تریدر فراهم می کند تا استراتژی خود را در شرایط مختلف بازار آزمایش کند.

وقتی مرحله ی اول توسط تاپ استپ تریدر کامل شود، چه اتفاقی می افتد؟

پس از ارسال گزارش‌های معاملاتی در ساعت 4 بعد از ظهر، حساب تریدر به‌ طور خودکار (روزی که مرحله اول را به اتمام رسانیده) بازبینی می‌شود. اگر مرحله اول مورد تایید باشد، فرد شرکت کننده، به طور خودکار یک ایمیل تأیید حساب و ورود به مرحله 2 دریافت خواهد کرد.

هدف ثبات به چه معناست؟ و چرا مهم است؟

هدف ثبات به این معناست که بهترین روز شما (بزرگ ترین روز برنده) نباید بیشتر از 40٪ کل سود شما باشد.

و دلیل اهمیت آن این است که توانایی تاپ استپ تریدر ها را در ایجاد تعادل بین سودهای متوالی و مدیریت ریسک نشان می دهد؛ همچنین درآمد روزانه تریدر را در گروه معامله گران حرفه ای قرار می دهد.

اگر بهترین روز بیش از 40٪ سود باشد چه اتفاقی می افتد؟

اگر بهترین روز شما برابر یا بیشتر از 40٪ از کل سود شما باشد، باید به ترید ادامه دهید تا زمانی که بهترین روز معاملاتی شما به زیر 40٪ کل سود برسد.

زمان و اینسترومنت های مجاز برای تاپ استپ ترید در این پراپ فرم کدامند؟

با توجه به اینکه این وبسایت در حال حاضر فقط قراردادهای آتی گروه CME را معامله می کند؛ همه پوزیشن ها باید قبل از ساعت 3:10 بعد از ظهر بسته شوند. البته شما می توانید معاملات را در ساعت 5:00 عصر شروع مجدد کنید.

 اگر اینسترومنتی که معامله می کنید دارای ستاره است، لطفاً به سایت CME مراجعه کرده و زمان های مجاز ذکر شده در آنجا را دنبال کنید.

در مورد تعطیلات نیز می توانید به بخش “برنامه تعطیلات” در سایت مراجعه کنید.

همه ی تاپ استپ تریدر ها باید فقط ماه قرارداد «پیش رو» (بیشترین نقدینگی/بالاترین حجم) را برای همه اینسترومنت ها معامله کنند. ادامه ی معامله در روز بعد مجاز است، اگر چه پوزیشن ها باید قبل از بسته شدن مارکت اینسترومنت یا ساعت 3:10 بعد از ظهر (هر کدام زودتر اتفاق بیفتد) بسته شوند.

شما باید اینسترومنت خود را کامل بشناسید، از جمله اینکه بدانید بازار آن چه زمانی باز و بسته می شود.

منظور از حد ضرر روزانه در پراپ فرم تاپ استپ چیست؟

سود خالص شما نمی تواند در طول روز معاملاتی (5:00 CT-3:10 PM CT)  به حد ضرر روزانه برسد یا از آن فراتر رود. اگر به آن برسد یا از آن فراتر برود، هر گونه سفارش معلق شما لغو می شود و ممکن است از انجام هرگونه معامله جدید تا شروع روز معاملاتی بعدی جلوگیری شود.

به عنوان مثال، در یک حساب  150 هزار دلاری، حد ضرر روزانه 3000 دلار است. بنابراین، اگر در هر ساعت از روز معاملاتی شما به 3000- دلار برسید، حد ضرر روزانه شما فعال می شود.

حد ضرر روزانه در هر روز معاملاتی محاسبه می‌شود و شامل کمیسیون‌ها، کارمزدها و سود و زیان تحقق نیافته و تحقق‌یافته می شود.

ما به کاربران پلتفرم NinjaTrader توصیه می کنیم از پلتفرم R|Trader  برای نظارت دقیق برسود و زیان خالص خود استفاده کنند.

این قانون در پایان هر روز معاملاتی فعال به روز می شود. می‌توانید با استفاده از داشبورد خود، قوانین مربوط به حساب خود را پیگیری کنید.

از این نکته نباید غافل شد که رعایت حد ضرر باعث ایجاد نظم و انضباط و مدیریت صحیح ریسک می شود.

چنانچه تاپ استپ تریدر در معاملات، از حد ضرر روزانه تجاوز کند چه اتفاقی می افتد؟

در صورت اینکه حد ضرر روزانه شما فعال شود، پوزیشن ها و سفارشات شما بسته می شوند. اگر حساب شما از حد ضرر روزانه فراتر رود، دیگر واجد شرایط یک حساب سرمایه گذاری نیستید. ولی شما این امکان را دارید که حساب خود را دوباره راه اندازی کنید.

حداکثر درودان شناور به چه معناست؟

 به عنوان مثال، حداکثر درودان برای حساب 50 هزار دلاری 2000 دلار است. این بدان معناست که موجودی حساب شما نمی تواند به کمتر از 48 هزار دلار برسد. این عدد در پایان روز معاملاتی محاسبه می شود. توجه داشته باشید که در هر ساعت از روز معاملاتی، می‌توانید از این میزان پایین تر بیایید، اما در پایان روز باید بالاتر از آن باشید.

این قانون در پایان هر روز معاملاتی بررسی می شود که می‌توانید با استفاده از داشبورد خود، قوانین مربوط به حساب خود را پیگیری کنید.

حد ضرر هفتگی چیست؟

 حد ضرر هفتگی حداکثر مقداری است که ممکن است در هر نقطه از هفته تقویمی (از دوشنبه تا جمعه) از دست بدهید.

نکته : قانون حد ضرر هفتگی زمانی که حداکثر درودان به حساب اولیه برسد حذف می‌شود.

در حساب سرمایه گذاری، حد ضرر هفتگی شما در پایان هر روز محاسبه می شود. این کار از حساب شما در برابر ضررهای بزرگ محافظت می کند و احتمال موفقیت شما را افزایش می دهد.

کلام پایانی در مورد تاپ استپ تریدر

پلتفرم تاپ استپ یک پراپ تریدر است که برای معامله گران، چالشی را در نظر گرفته است تا بتوانند از طریق ایجاد یک حساب دمو، خود را در حوزه ی ترید البته با شرایط خاص در بوته ی آزمایش قرار دهند.

برای ترید در این پراپ فرم، تریدرها لازم است هزینه ای را بپردازند و در انتها در صورت موفقیت تریدرها در این مرحله، برای آن ها فاند یا پاداش در نظر گرفته می شود.

خبر خوب این است که مجموعه ی زندتریدرز ، هزینه ی شرکت در این چالش را برای دانشجویان برتر خود پرداخت خواهد نمود.

از توجه و همراهی همیشگی تان صمیمانه سپاسگزاریم.

دیدگاه‌ها ۰

دلیل بازگشت وجه