Pump and dump چیست؟5 نکته برای جلوگیری از تقلب در سرمایه گذاری

Pump and dump چیست؟5 نکته برای جلوگیری از تقلب در سرمایه گذاری

Pump and dump یک طرح دستکاری یا Manipulation است که تلاش می کند قیمت سهام ، اوراق بهادار و یا حتی ارزهای دیجیتال را از طریق توصیه های جعلی افزایش دهد. این توصیه ها بر اساس اظهارات نادرست، گمراه کننده یا بسیار اغراق آمیز است. عاملان طرح Pump and dump معمولا یکی از این دارایی ها را خریداری کرده اند و پس از تبلیغاتی که منجر به افزایش قیمت آنها می شود ، پوزیشن خود را می فروشند.

محبوبیت روزافزون ارزهای دیجیتال منجر به گسترش طرح‌های Pump and dump در این بازار شده است.

مبانی Pump and dump

مبانی Pump and dump

طرح های Pump and dump به طور سنتی از طریق ارتباط نزدیک افراد و به وسیله ی تبلیغات دهان به دهان صورت می گرفت. اما ظهور اینترنت بیشتر این فعالیت را به صورت آنلاین تغییر داده است. کلاهبرداران اکنون می توانند صدها هزار پیام و یا  ایمیل را به اهداف نامعلوم ارسال کنند تا سرمایه گذاران را برای خرید سریع یک دارایی ترغیب کنند.

این پیام‌ها معمولاً ادعا می‌کنند که اطلاعات مهمی در مورد یک تحول قریب‌الوقوع دارند که منجر به افزایش چشمگیر قیمت دارایی می‌شود. هنگامی که خریداران وارد بازار می شوند و ارزش دارایی به طور قابل توجهی افزایش می یابد، عاملان طرح Pump and dump دارایی خود را می فروشند. در این موارد حجم فروش این دارایی معمولاً قابل توجه است و باعث کاهش چشمگیر قیمت دارایی می شود و در پایان، بسیاری از سرمایه گذاران، زیان زیادی را تجربه می کنند.

طرح‌های Pump and dump عموماً دارایی های ارزان قیمت با نقد شوندگی پایین و اعتبار کمتر را در صرافی‌های خارج از بورس همانند CFD که مقررات کمتری نسبت به صرافی‌های سنتی دارند، هدف قرار می‌دهند. دارایی هایی که نیاز  به سرمایه کوچک دارتد برای این نوع فعالیت های سوء استفاده  بسیار مناسب هستند چرا که دستکاری آنها،  آسان تر است.

  زمانیکه نقدشوندگی (Liquidity) یک دارایی ، محدود و حجم معاملات کمی داشته باشد(صف خرید و فروش پایینی داشته باشد.)  و اطلاعات آن دارایی  نیز کافی نباشد به راحتی می تواند طعمه ی طرح های Pump and dump شود.

برای مثال هر کسی که به یک حساب معاملاتی آنلاین دسترسی داشته باشد ، می‌تواند سرمایه‌گذاران دیگر را برای خرید دارایی مد نظر خود متقاعد کند و طرح  Pump and dump را اجرا کند. طراح می‌تواند با خرید سنگین دارایی مد نظر و با حجم کم ، قیمت را بالا ‌ببرد.

این اقدام ، سایر سرمایه گذاران را به خرید سنگین ترغیب می کند و قیمت دارایی را بالاتر می برد. در هر زمانی که طراح احساس کند که فشار خرید کاهش پیدا کرده است، می‌تواند دارایی خود را برای سود کلان به فروش برساند.

جالب است بدانید با توجه به گسترش شبکه های اجتماعی ، دفتر آموزش و حمایت از سرمایه‌گذاران ایالات متحده (SEC) هشداری را برای تمام سرمایه‌گذاران صادر کرد تا به سرمایه‌گذاران کمک کند تا از طرح‌های سرمایه‌گذاری تقلبی که ممکن است شامل رسانه‌های اجتماعی باشد، بهتر آگاه شوند.

 سرمایه گذاران درهر حوزه ی سرمایه گذاری ، چه خرید سهام  چه خرید ارزهای دیجیتال و …. به طور فزاینده ای برای کسب اطلاعات در مورد سرمایه گذاری به رسانه های اجتماعی از جمله اینستاگرام ، فیس بوک، یوتیوب، توییتر، لینکدین و سایر شبکه های آنلاین روی می آورند. رسانه‌های اجتماعی می توانند شامل اطلاعات بسیار زیادی چه برای تحقیق در مورد دارایی خاص چه اطلاعات یک بروکر یا مشاوره های سرمایه‌گذاری باشند، و از این رو رسانه‌های اجتماعی به یک ابزار کلیدی تبدیل شده‌اند.

در حالی که رسانه های اجتماعی می توانند مزایای بسیاری را برای سرمایه گذاران فراهم کنند، فرصت هایی را نیز برای کلاهبرداران ارائه می دهند. رسانه‌های اجتماعی و به طور کلی اینترنت، ویژگی‌هایی را ارائه می‌دهند که برای مجرمان ممکن است جذاب باشند.

رسانه های اجتماعی به کلاهبرداران این امکان را می دهند که با افراد مختلف با هزینه نسبتاً کم ارتباط مستقیم برقرار کنند( برای مثال از طریق ریلز یا استوری در ایستاگرام می توانند به تعداد قابل توجهی مخاطب دسترسی داشته باشند). و این احساس مشروعیت به مجرمان فرصت بهتری می دهد تا شما را متقاعد کنند که پول خود را در جهت اطلاعات اشتباهی که به شما می دهند ، سرمایه گذاری کنید(برای مثال اطلاعات اشتباهی در خصوص سرمایه گذاری روی یک شت کوین را به مخاطبین القا می کنند) .

و در نهایت، ردیابی دارندگان حساب واقعی که از رسانه های اجتماعی استفاده می کنند می تواند دشوار باشد. این پتانسیل برای ناشناس ماندن می تواند مسئولیت پذیری کلاهبرداران را کاهش دهد. در نتیجه، سرمایه گذاران باید هنگام استفاده از رسانه های اجتماعی  در جهت سرمایه گذاری احتیاط کنند.

حال سوال این است که : سرمایه گذاران برای محافظت از خود در هنگام استفاده از رسانه های اجتماعی چه کاری می توانند انجام دهند؟ پاسخ به این سؤال بسیار ساده است! کلید جلوگیری از تقلب سرمایه گذاری در بستر فضای مجازی آن است که یک سرمایه گذار ، با اطلاعات کافی باشید.

در ادامه مقاله Pump and dump به پنج نکته برای کمک به جلوگیری از تقلب در سرمایه گذاری در فضای مجازی می پردازیم:

کمک به جلوگیری از تقلب در سرمایه گذاری
  1. مراقب پیشنهادات ناخواسته برای سرمایه گذاری باشید

مجرمان کلاهبرداری سرمایه گذاری در رسانه های اجتماعی به دنبال قربانی می گردند. اگر یک پیام مستقیم، یک ایمیل یا هر چیز ناخواسته دیگری – یعنی شما آن را نخواسته اید و فرستنده را نمی شناسید – در مورد یک فرصت سرمایه گذاری دریافت کردید، باید بسیار احتیاط کنید. فروش ناخواسته ممکن است بخشی از یک طرح سرمایه گذاری متقلبانه باشد. اگر پیامی ناخواسته از شخصی که نمی‌شناسید حاوی سرمایه‌گذاری با محتوای «نمی‌توان از دست داد» دریافت کردید، بهترین حرکت شما این است که این «فرصت» را از دست بدهید.

  • مراقب “خطوط قرمز” رایج باشید

هرجا که به توصیه‌ای برای سرمایه‌گذاری برخورد کردید ، چه در اینترنت و یا از طرف یک دوست ، «خطوط قرمز» زیر باید باعث خواهند شد که در تصمیم‌گیری سرمایه‌گذاری ، بیشتر احتیاط کنید:

الف- به نظر می رسد که درست باشد. هر سرمایه‌گذاری که برای واقعی بودن بیش از حد خوب به نظر می‌رسد، احتمالاً شک برانگیز است. هر بازده وعده داده شده را با بازده بانکی مقایسه کنید. هر فرصت سرمایه گذاری که ادعا می کند به میزان قابل توجهی بیشتر از سود بانکی دریافت خواهید کرد، می تواند بسیار خطرناک باشد.

ب- وعده “سرمایه گذاری تضمین شده”. هر سرمایه گذاری مستلزم سطحی از ریسک است که در نرخ بازدهی که می توانید انتظار دریافت آن را داشته باشید منعکس می شود. اگر سرمایه گذاری شما 100٪ ایمن باشد، به احتمال زیاد بازدهی پایینی خواهید داشت. بیشتر کلاهبرداران زمان زیادی را صرف تلاش برای متقاعد کردن سرمایه‌گذاران می‌کنند که بازده بسیار بالا ، «تضمین شده» است یا اینکه سرمایه‌گذاری «فرصتی است که نمی‌توان از دست داد».

ج- فشار برای خرید همین الان. قبل از اینکه فرصتی برای فکر کردن – و بررسی – “فرصت” داشته باشید، برای خرید یک سرمایه گذاری تحت فشار قرار نگیرید و عجله نکنید. به ویژه در مورد سرمایه گذاری هایی که به عنوان فرصت های “یک بار در زندگی” مطرح می شوند.

  • مراقب «کلاهبرداری با وابستگی» باشید.

 اگر شخصی را که پیشنهاد سرمایه گذاری می کند می شناسید، حتماً همه چیز را بررسی کنید. مهم نیست که شخصی که فرصت سرمایه گذاری را به شما می دهد چقدر قابل اعتماد به نظر می رسد. توجه داشته باشید که شخصی که به شما در مورد سرمایه گذاری می گوید ممکن است فریب خورده باشد و فکر کند که سرمایه گذاری قانونی است در حالی که اینطور نیست.

  • در مورد حریم خصوصی و امنیتی یک سایت آگاهی بیشتری کسب کنید.

سرمایه گذارانی که از یک وب سایت به عنوان ابزاری برای سرمایه گذاری استفاده می کنند باید به ویژگی های مختلف این وب سایت توجه داشته باشند تا از حریم خصوصی خود محافظت و از کلاهبرداری جلوگیری کنند. بدانید که اگر از اطلاعات شخصی محافظت نکنید، ممکن است برای هر کسی که به اینترنت دسترسی دارد از جمله کلاهبرداران، در دسترس باشد.

  • سوال بپرسید و همه چیز را بررسی کنید.

شک داشته باشید و قبل از تصمیم گیری در مورد همه جنبه های پیشنهاد سرمایه گذاری تحقیق کنید. سرمایه گذاری را به طور کامل بررسی کنید و صحت هر جمله ای که در مورد سرمایه گذاری به شما گفته می شود را بررسی کنید.

همیشه این هشدار سرمایه گذاری را در ذهن داشته باشید: “اگر پیشنهاد بسیار وسوسه انگیز است ، احتمالاً کلاهبرداری است.” اگر کسی که نمی‌شناسید و به شما پیشنهاد پول هنگفت یا حتی مبلغ ناچیز داد، بایستید و به این فکر کنید که چرا اینقدر مایل است چنین اطلاعاتی را به شما بدهد. فکر نکنید که بتوانید بازده سرمایه گذاری بزرگ و سریع داشته باشید زیرا بعید است این اتفاق بیفتد. همچنین بسیار مهم است که درباره هر سرمایه گذاری تحقیق کنید. این باید به شما کمک کند که از فریب چنین کلاهبرداری های جلوگیری کنید.

دیدگاه‌ها ۰
ارسال دیدگاه جدید