پرایس اکشن چیست؟

پرایس اکشن چیست؟

پرایس اکشن (Price Action) یکی از بهترین و کارآمدترین متد های معاملاتی است و در دسته روش های تحلیل تکنیکال قرار می گیرد. این روش امروزه طرفدارهای پرو پا قرص خودش را دارد و از متداول ترین روش ها در بازار است. همانطور که از اسم پرایس اکشن مشخص است ، پایه و اساس این روش، رفتار قیمت است . بدین صورت که ما با دیدن حرکات قیمت بر روی نمودار ، از تمایلات خریدارها و فروشنده ها مطلع خواهیم شد و به یک درک کلی از مارکت خواهیم رسید . استفاده از پرایس اکشن محدودیتی ندارد و در تمامی بازار ها اعم از فارکس ، ارزهای دیجیتال ، آپشن ، فیوچرز و … می توان از آن استفاده کرد.

انواع پرایس اکشن

آموزش پرایس اکشن را می توانید از اساتید مختلفی ببینید اما پرایس اکشن البروکس و سم سیدن از معروف ترین آن هاست. البته جدیدا روش هایی مثل RTM مطرح شده که اساس و پایه آنها همان پرایس اکشن است اما نگرش کمی متفاوت شده. در این روش ها پول های هوشمند رصد می شود و کارکرد آنها با نشانه های ورود و خروج پول است. دقت کنید که با نشانه های ورود و خروج پول، نه خود ورود و خروج پول! به همین علت این روش ها چندان دقیق نیستند. ما داده جز «زمان و قیمت» را در اختیار نداریم و عملا تفاوتی با همان پرایس اکشن دیده نمی شود. برای رصد پول های هوشمند و پیداکردن رد پای بزرگان بازار روش بسیار بهتر و دقیق تری وجود دارد. در این روش علاوه بر «زمان و قیمت» فاکتوری تحت عنوان «حجم» وجود دارد. البته نه آن حجمی که در ذهن شماست. این حجم تجمیعی است و اطلاعات آن در لحظه به شما می رسد! با این روش در انتها آشنا خواهید شد.

کارکرد پرایس اکشن

با یادگیری Price action ، شما انواع روند ها را خواهید شناخت و قادر خواهید بود جهت یا روند (trend) را به راحتی در مارکت تشخیص داده و همسو با دیگر معامله گران وارد معامله شوید. با بهره گیری از این روش نیز می توان نواحی عرضه (supply) و نواحی تقاضا (demand) را شناسایی کرده و در این نواحی مهم قیمتی وارد معامله شد. هم چنین در این روش شما با مفاهیمی مانند گام (movement) و اصلاح (correction) آشنا خواهید شد و ستاپ های معاملاتی مثل … , test , chop, sharp برای ورود به معامله به شما کمک خواهند کرد. از مهم ترین مباحث در پرایس اکشن مبحث ترند تریدینگ ، انواع ترند ها و ترند ها قطعی و غیر قطعی است که در این دوره با آن ها آشنا خواهید شد.

پرایس اکشن 1

بعنوان مثال نمودار AUDUSD را مشاهده می کنید. همانطور که می بینید تنها با بهره گیری از مفاهیم پرایس اکشن، توانستیم نواحی عرضه و تقاضا را مشخص کنیم و واکنش قیمت به این نواحی را مشاهده می کنید.

پرایس اکشن 2

در این تصویر نیز نمودار GBPUSD را مشاهده می کنید. در اینجا بازهم با استفاده از مفاهیم ساده ی پرایس اکشنی، روند را مشخص کردیم. همانطور که می بینید این جفت ارز در روند نزولی بسر می برد و بهتر است در جهت ریزش قیمت (sell-short) وارد معامله شویم زیرا ورود به معاملات خرید به علت خلاف روند بودن، ریسک بیشتری دارد.

البته امروزه معامله گران در کنار این روش ، از ابزار هایی مانند خط روند ، کانال قیمتی ، فیبوناچی و نیز اندیکاتور هایی مثل ایچیموکو ، آر اس آی و الگوهای شمعی ، کلاسیک و هارمونیک نیز استفاده می کنند که این ابزار ها به علت منسوخ شدن مورد استفاده ما نیستند.

معایب و مزایای پرایس اکشن

پرایس اکشن در مقایسه با دیگر روش ها ، قابل اعتماد تر و درصد خطای آن کمتر است. به این علت که در این روش فقط به تحرکات قیمت (price) توجه می شود و مولفه های دیگر در آن دخیل نیستند. البته در کنار این روش از اندیکاتورها نیز می توان استفاده کرد و بعضا کمک گرفتن از اندیکاتور هایی مثل RSI یا MACD در پرایس اکشن دیده می شود. ولی معامله گران از این اندیکاتور ها صرفا برای گرفتن تاییدیه در معاملات خود استفاده می کنند نه بیشتر.

البته یک ایراد بزرگ همیشه متوجه روش پرایس اکشن و اندیکاتور ها بوده است که آن هم تاخیر در رساندن اطلاعات است. این روش با همه خوبی هایی که دارد غالبا نقاط ورود خوبی برای معاملات به ما نمی دهد و ما مجبوریم در قیمت بدتری وارد معامله شویم. این امر باعث می شود غالبا حد ضرر معاملات ما مقدار بیشتری باشد. شاید این مورد در کوتاه مدت به چشم نیاید اما در طولانی مدت می تواند رشد حساب معاملاتی شما را تحت الشعاع قرار دهد.

البته عده ای در کنار Price action از مواردی مثل الگوهای شمعی یا الگوهای کلاسیک نیز استفاده می کنند. الگوها اشکالی از قیمت هستند که در گذشته روی نمودار اتفاق افتاده و عقیده بر این است که در آینده نیز مجددا اتفاق می افتند. این الگوها انواع مختلفی اعم از _ ادامه دهنده و بازگشتی _ دارند و استفاده از آنها در کنار پرایس اکشن مرسوم است. اما باید گفت که بازهم معضل تاخیر در دادن سیگنال برای ورود به معامله مشهود است و این الگوها نیز مشکل را حل نمی کنند. خب پس راه حل چیست؟

جمع بندی

راه حل این مشکل ترکیب روش پرایس اکشن با روشی مثل ولوم تریدینگ است. ما با استفاده از پرایس اکشن، روند و نواحی مهم قیمتی را پیدا کرده و به کمک ولوم تریدینگ و با اتکا بر دیتای لول 2 ، بهترین و بهینه ترین نقاط را برای ورود به معامله پیدا می کنیم. استفاده از ولوم تریدینگ در کنار پرایس اکشن در واقع پازل را به بهترین نحو تکمیل می کند و شما را به یک پلن معاملاتی واحد می رساند که به طرز عجیبی کامل و کاربردی است. در این روش شما هم کارآمدی پرایس اکشن و هم دقت ولوم تریدینگ را خواهید داشت و همه چیز برای انجام یک معامله ایده آل فراهم است. برای اطلاعات بیشتر می توانید مقاله ولوم تریدینگ ما را مطاله نمایید.

دیدگاه‌ها ۰

دلیل بازگشت وجه