رول اور چیست؟ همه چیز درباره ی رول اور کردن در بازار فیوچرز

رول اور چیست؟ همه چیز درباره ی رول اور کردن در بازار فیوچرز

در این مقاله قصد داریم به مفهوم رول اور (Rollover ) کردن قرارداد ها در بازار فیوچرز بپردازیم. در ابتدا لازم است با مفهوم رول اور آشنا شوید، پس تا انتها با ما همراه بمانید.

رول اور چیست؟

همانطور که می دانید ، قراردادهای فیوچرز دارای تاریخ انقضا و تسویه ی فیزیکی می باشند؛ پس باید از تاریخ انقضای قراردادهای آتی اطلاع کامل داشته باشید چرا که تریدرها به دنبال نوسان گیری از بازار و معاملات کوتاه مدت بدون دریافت فیزیکی دارایی های با ارزش می باشند.(در مقابل سرمایه گذاران  در بازار فیوچرز ممکن است در پی تسویه ی فیزیکی دارایی ها نیز باشند.) پس ما با دو مفهوم ، رو به رو خواهیم بود:1- انقضای قرارداد 2- تعویق یا رول اور کردن قرارداد.

انقضای قرارداد یعنی آخرین روزی که یک تریدر می تواند یک قرارداد را خرید و فروش کند که برای مثال می تواند در سومین جمعه ی ماه انقضا باشد. قبل از انقضا 3 گزینه پیشروی یک فوچرز تریدر می باشد:

  1. آفست (Offset ) : برای بستن کامل معامله به صورت نقدی و خروج از معامله  با سود یا ضرر بدون تحویل فیزیکی که با دستورات sell Stop و یا Buy Stop  صورت می گیرد.
  2. رول اور کردن ( Rollover ) :یعنی به تعویق انداختن قراردادجاری به قرارداد آینده
  3. Take/Make Delivery : یعنی دریافت یا تحویل قرارداد در زمان تسویه

به واسطه عدم نیاز به تسویه ی فیزیکی دارایی ها توسط تریدرها لازم است قراردادهای فیوچرز رول اور(Rollover ) شوند.

رول اور کردن در حالت کلی به معنی انتقال (Switch ) قرارداد در حال انقضا ( نزدیک به تسویه ی فیزیکی ) به قرارداد بعدی می باشد.

توجه داشته باشید ، تفاوت اصلی خرید و فروش قراردادهای فیوچرز و خرید و فروش سهام آن است که شما در لحظه ی خرید یک سهام دارایی را نقدا خریداری و در لحظه دریافت می کنید ، اما در قراردادهای فیوچرز خرید در لحظه و انتقال دارایی به زمانی مشخص در  آینده موکول می شود.

پس برای جلوگیری از دریافت فیزیکی دارایی به واسطه ی قرارداد آتی لازم است قرارداد فعلی را با برای جلوگیری از هزینه ها و تعهدات مربوط به تسویه ، بدون بسته شدن پوزیشن معاملاتی بر اساس قیمت فعلی بازار  به قرارداد بعدی سوییچ کنیم.

رول اور ، معامله‌گر را قادر می‌سازد تا پس از انقضای اولیه قرارداد، همان موقعیت را حفظ کند، زیرا قراردادهای آتی دارای تاریخ های انقضای محدودی هستند. معمولاً کمی قبل از انقضای قرارداد اولیه انجام می شود و مستلزم آن است که سود یا زیان قرارداد اصلی تسویه شود.

 پوزیشن های بازار فیوچرز باید قبل از اولین روز اعلامیه ی تحویل فیزیکی دارایی ، یا قبل از آخرین تریدینگ دی ، برای تسویه ی نقدی بسته شود و یا به قرارداد بعدی موکول شوند.

به عنوان مثال، اگر معامله‌گری قرارداد فیوچرز نفت خام ایالات متحده را به قیمت 75 دلار با انقضای ژوئن خریداری کند ، لازم است این معامله را قبل از انقضای آن ببندد و سپس یک قرارداد نفت خام جدید با نرخ فعلی بازار منعقد ‌کنند که در تاریخ بعدی قرار داد منقضی ‌شود.

رول اور در فیوچرز

تسویه ی فیزیکی

کالاهای غیر مالی مانند غلات، دام و فلزات گرانبها اغلب از تسویه فیزیکی استفاده می کنند. پس از انقضای قرارداد آتی، اتاق پایاپای(Clearing House ) ، دارنده قرارداد را با دارنده موقعیت فروش تطبیق می دهد.

موقعیت فروش دارایی پایه را به موقعیت خرید تحویل می دهد. دارنده موقعیت خرید باید کل ارزش قرارداد را با اتاق پایاپای برای تحویل دارایی قرار دهد.

این روش بسیار پر هزینه می باشد ، به عنوان مثال، با فرض قیمت 25000 دلاری یک قرارداد ذرت یعنی شما 5000 بوشل ذرت را به قیمت 25000 دلار خریداری کرده اید. علاوه بر این، هزینه های تحویل و ذخیره سازی نیز وجود دارد. بنابراین، بیشتر معامله‌گران می‌خواهند از تحویل فیزیکی اجتناب کنند و برای جلوگیری از آن، پوزیشن های خود را قبل از انقضا تغییر دهند.

تسویه نقدی

بسیاری از قراردادهای مالی فیوچرز ، مانند قراردادهای محبوب E-mini، پس از انقضا به صورت نقدی تسویه می شوند. این بدان معناست که در آخرین روز معاملات، ارزش قرارداد در بازار مشخص می شود و بسته به اینکه سود یا زیان وجود داشته باشد، از حساب معامله گر بدهکار یا بستانکار می شود. معامله‌گران بزرگ معمولاً موقعیت‌های خود را قبل از انقضا تغییر می‌دهند.

آیا رول اور ها (rollovers) را می توان لغو کرد؟ چرا ممکن است این اتفاق بیفتد؟

قبل از بسته شدن قرارداد فعلی ، خریدار قرارداد ، بسته به پیشنهاد، ممکن است تصمیم بگیرد که رول اور را لغو کند، بنابراین به دلایل مختلفی می‌توان  رول اور را لغو کرد، از جمله:

 اگر سرمایه کافی برای جذب دارایی داشته باشد و مورد تایید CFTC باشد (توجه داشته باشید برای تحویل فیزیکی باید شما از قوانین CFTC یعنی کمیسیون معاملات آتی پیروی کنید ودر این کمیسیون شما مورد تایید قرار گرفته باشید که این امر برای ایرانیان عزیز غیر ممکن می باشد. )

قراردادهای آتی گروه CME به فعالان بازار این امکان را می دهد که موقعیت های آتی خود را از یک ماه قرارداد آتی به ماه دیگر در هر زمانی که بخواهند تغییر دهند. به عنوان مثال، شرکت کنندگان می توانند موقعیت های آتی خود را از ژوئن تا سپتامبر در هر زمانی تغییر دهند.

برای درک بهتر زمان رول اور می توانید به سایت رسمی گروه CME به نشانی cmegroup.com مراجعه کرده و از ماه های قرارداد ، اولین و آخرین روز ترید ، روز تسویه ، اولین اخطار و آخرین خطار تسویه و اولین و آخرین زمان تحویل اطلاعات جامعی کسب کنید.

در ادامه ، تقویم قراردادهای آتی طلا برای سال 2024 برای شما به نمایش درآمده ، که می توانید روزهای رول اور را از این تقویم مشاهده کنید.

تقویم قراردادهای آتی طلا
دوره‌های مرتبط
تکمیل شده
دوره آموزش تحلیل جامع از 0 تا 100
در حال برگزاری
دوره ی آموزش هیت مپ (Heatmap)

دوره ی آموزش هیت مپ (Heatmap)

۲۲۳
۰
۱۴,۴۷۵,۰۰۰ تومان
تکمیل شده
دوره پیش نیاز ولوم تریدینگ
دیدگاه‌ها ۰
ارسال دیدگاه جدید