Poop and Scoop چیست؟

Poop and Scoop چیست؟

Poop and Scoop چه زمانی اتفاق می افتد؟ زمانی که گروهی از افراد آگاه تلاش می‌کنند تا با انتشار اطلاعات مخرب ، نادرست و شایعات ، قیمت یک دارایی را پایین بیاورند، « Poop یا دفع » اتفاق می‌افتد. آنها “دفع” را به وسیله ی اطلاعات نادرست پخش می کنند تا بتوانند دارایی را با قیمت کمتری خریداری یا “اسکوپ(Scoop) ” کنند. آنها می توانند در صورت موفقیت، دارایی مد نظرشان را با قیمت های مقرون به صرفه خریداری کنند زیرا فعالان بازار مقادیر زیادی از آن دارایی را فروخته اند و این امر باعث شده قیمت دارایی به طور چشمگیری کاهش پیدا کند.

قانونگذاران بورس اوراق بهادار معمولاً « Poop and Scoop» را غیر قانونی می دانند و می توان از این اشخاص به کمیسیون بورس و اوراق بهادار شکایت کرد و آنها را تحت پیگرد قانونی قرار داد ؛ که البته این موضوع در حال حاضر در کشور عزیزمان ایران ، نادیده گرفته شده و قانون مشخصی برای جلوگیری از سوءاستفاده ی این اشخاص وجود ندارد.

Poop and Scoop چیست؟

مفهوم Poop and Scoop

” Poop and Scoop” یک استراتژی عمدی و تلاش برای تغییر قیمت بازار دارایی های ارزشمند با انتشار یا تبلیغ اطلاعات نادرست و منفی در مورد آن دارایی است. طراحان ” Poop and Scoop ” قصد دارند دارایی های ارزشمند هدف را با تخفیف خریداری کنند، زیرا می‌دانند که قیمت در بازار موقتاً کاهش یافته و ارزش واقعی آن دارایی ها را منعکس نمی‌کند و آنها می توانند مدتی بعد آن دارایی ها را با سود بفروشند.

SEC که در واقع سازمان آموزش و حمایت از سرمایه گذاران می باشد ، طبق قانون بورس اوراق بهادار در سال 1934  این نوع فعالیت را به عنوان نوعی دستکاری بازار و تقلب معرفی کرده است.

“Poop and Scoop” نقطه مقابل “Pump and Dump” است که در آن یک یا چند نفر به عنوان طراح ، اطلاعات نادرست را جهت افزایش مصنوعی قیمت ارائه می کنند به این امید که بتوانند موقعیت خود را به قیمت بسیار بالاتری بفروشند.

” Poop and Scoop” تا حدودی کمتر از استراتژی ” Pump and Dump” رایج است. سودهای بالقوه ای که می توان با پمپاژ و سپس فروش یک سهام کم ارزش به دست آورد، بیشتر از سودهای ممکن با فروش سهام معروف و با قیمت بالاتر است. اما هر دوی این اقدامات غیرقانونی هستند و توسط SEC در ایالات متحده مجازات می شوند. (شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص Pump and Dump به مقاله ای با همین عنوان در سایت زندتریدرز مراجعه کنید.)

Poop and Scoop  در مقابل  Short and Distort

یک تاکتیک غیرقانونی مشابه که توسط کلاهبرداران به کار می رود، ” Short and Distort” است. سرمایه‌گذاران دارایی های خود را می‌فروشند و سپس با انتشار اطلاعات نادرست برای کسب سود، باعث کاهش قیمت مجدد می‌شوند و ارزش آن را پایین می‌آورند و پس از این عمل خرید خود را با تخفیف بیشتر انجام می دهند.

Poop and Scoop  در مقابل  Short and Distort

تکنولوژی  و Manipulation  بازار

انفجار جوامع و پلتفرم‌های آنلاین تا حد زیادی به موضوع انتشار اطلاعات نادرست دامن زده است پس غیرمعمول نیست که یک ریلز اینستاگرام ، یک پست یا استوری، قیمت یک دارایی را به شدت پایین بیاورد. این امر تنظیم‌کننده‌ها را گیج می‌کند، زیرا گاهی اوقات تشخیص مقاصد واقعی یک پست رسانه اجتماعی دشوار است.

ظهور الگوریتم‌های معاملاتی پرسرعت که معاملات را بر اساس اخبار، رویدادها و حال و هوای بازار انجام می‌دهند، ممکن است تأثیرات متفاوتی بر تاکتیک‌های دستکاری بازار مانند «Poop and Scoop» داشته باشد. الگوریتم هایی که بر روی اخبار جعلی یا اطلاعات عمومی گمراه کننده عمدی عمل می کنند، هم می توانند بازدهطراحان کلاهبرداری را افزایش دهند و هم هزینه های اجتماعی و آسیب دستکاری بازار مبتنی بر اطلاعات را تشدید کنند.

اگر الگوریتم‌ها بتوانند برنامه‌ریزی شوند یا یاد بگیرند که اطلاعات جعلی را از اطلاعات مشروع ، بهتر از معامله‌گران انسانی تشخیص دهند، ممکن است اثر این طرح های کلاهبرداری کاهش یابد.

نمونه ای از Poop and Scoop

در سال 2000، مرد جوانی مجموعه ای از بیانیه های مطبوعاتی منفی را در مورد Emulex Corporation منتشر کرد.( شرکتی که سخت افزارهای اتصال به اینترنت را تولید می کرد.)

 مردی که تنها 23 سال سن داشت،به میزان 3000 سهم از سهام این شرکت را  وارد پوزیشن شورت کرد و سعی کرد پس از انتشار اطلاعات نادرست و منفی، از کاهش ناگهانی قیمت هر سهم سود ببرد.

مرد جوان از یکی از کارمندان سابق یک خبرگزاری برای ایجاد و انتشار اظهارات نادرست استفاده کرد ؛ اطلاعاتی مبنی بر اینکه مدیرعامل Emulex شرکت را ترک می کند. البته اقدام این فرد  منجر به سقوط قیمت سهام این شرکت شد چرا که سهامداران، سرمایه‌گذاران  و به طور کلی بازار از “اخبار” وحشت کردند.

او توانست حدود 250000 دلار به دست بیاورد و تمام موقعیت های فروش خود را پوشش دهد و مجددا از سود کسب شدهسهام این شرکت را با قیمتی بیسیار پایین تر خریداری کرد. معامله سهام این شرکت در نهایت در اکسچنج NASDAQ متوقف شد، زیرا بیانیه های مطبوعاتی نادرست بودند.

همیشه این هشدار سرمایه گذاری را در ذهن داشته باشید: برای سرمایه گذاری یا خروج از یک سرمایه گذاری باید اطلاعات دقیق و کاملی کسب کنید.

 اگر کسی که نمی‌شناسید و به شما اطلاعاتی در خصوص سقوط یک دارایی داد، بایستید و به این فکر کنید که چرا اینقدر مایل است چنین اطلاعاتی را به شما بدهد.

دیدگاه‌ها ۰
ارسال دیدگاه جدید