گزارشات COT  چیست؟

گزارشات COT  چیست؟

گزارشات COT یا commitment of traders نوعی از گزارشات هفتگی است که بیانگر میزان کل دارایی و معاملات حاضرین بازار فیوچرز است که هر جمعه در ساعت 3 به وقت E.T توسط کمیسیون معاملات فیوچرز ایالات متحده منتشر میشود که به صورت کلی و ساده میتوان گفت به معامله گران نشان میدهد که پوزیشن های شرکت کنندگان در بازار بیشتر به سمت معاملات خرید ،فروش و یا اسپرد است و همچنین تعداد معاملات باز در بازار آپشن و فیوچرز.

این گزارشات به 4 صورت میباشد:

  • Legacy
  • Supplemental
  • Disaggregated
  • Traders in financial Futures
گزارشات cot

نحوه ی سازماندهی و شکل گیری گزارشات COT

تاریخچه ی گزارشات COT به سال 1942 برمیگردد ، یعنی زمانی که شرکت آتی غلات ورازت کشاورزی ایالات متحده نوعی گزارشات سالانه را منتشر کرد که در آن  فعالیت های کنترل و پوشش ریسک و همچنین خرید و فروش در بازار فیوچرز را شرح داده بود.پس از این اقدام در سال 1962 این گزارش ها به صورت ماهانه شروع به انتشار کرد و پس از آن در دهه ی 1990 به صورت هر 2 هفته یکبار و در نهایت از سال 2000 تا کنون به صورت هفتگی انتشار میابد.

ساز و کار انتشار این گزارش بدین صورت است که اطلاعات مورد نیاز در روز سه شنبه جمع آوری شده و در روز چهارشنبه پس از تایید، برای انتشار در روز جمعه ی هفته ی بعد آماده ی ارائه میگردد.این گزارشات به صورت داده های گرافیکی و در قالب چارت روی نمودار نمایش داده میشود:

چارت روی نمودار

تریدرها میتوانند با استفاده از این گزارشات دیدگاه واضحتری نسبت به گرفتن پوزیشن های بای یا سل داشته باشند مخصوصا افرادی که به صورت میان مدت پوزیشن های خود را باز نگه میدارند البته لازم به ذکر است یکی از پارامتر هایی که در این گزارشات نمایش داده نمیشود ، جزئیات و اطلاعات دقیق معاملات هر شخص (حقیقی یا حقوقی) است که این یکی از سیاست های تجاری محرمانه ی کمیسیون مربوطه میباشد.

باید این موضوع را در نظر داشت که علیرغم اهمیت گزارشات COT ، نمیتوان صرفا با این گزارشات در مارکت پوزیشن گرفت و میتوان گفت اصلی ترین استفاده آن در جهت تحقیقات آکادمیک ، تحلیل های بلند مدت و همچنین روند قیمت گذاری میباشد و همواره یکی از انتقاد هایی که به این گزارشات وارد است

لازم به ذکر است علیرغم اینکه گزارشات COT شفافیت بسیار بالایی دارند اما یکی از نقاط ضعف و انتقادهایی که به آن وارد است آن عدم شفافیت قوانین حاکم بر آن میباشد.

آشنایی با تریدرهای تجاری(commercial)،غیر تجاری(Non-commercialNot reporting traders

Commercial یا تریدرهای تجاری در واقع اشخاص حقوقی یا همان کمپانی ها و موسسات مالی بزرگی هستند که بکه پول های بسیار بزرگی در اختیار دارند و هدف آنها از حضور در مارکت فیوچرز تامین کالای مورد نیاز است و از تغییر قیمت و نوسانات بازار کسب سود نمیکنند.

Non_commercials یا تریدرهای غیر تجاری یا همان سفته بازها میباشند که به دنبال کسب سود از طریق تغییرات قیمت هستند.

Not reporting traders که تریدرهای خرد میباشند و درصدی کمی از پول موجود در مارکت را تشکیل میدهند و از اهمیت کمتری برخوردارند.

انواع گزارشات COT

Legacy

عمومی ترین نوع از این گزارشات است که اکثر تریدر ها از آن استفاده میکنند و با آن آشنایی دارند.این نوع از cot در واقع پوزیشن های باز حدود 20 معامله گر بزرگ است که چارت قیمتی یک کالا را به تفکیک پوزیشن های خرید،فروش و اسپرد تریدرهای غیر تجاری(Non-commercial)و همچنین تریدر های تجاری (Comercial) و معاملات غیر قابل گزارش که مربوط به تریدرهای خرد است را نشان میدهد.

در واقع با نگاه کردن به این نوع از گزارشات تا حدودی میتوان به این موضوع پی برد که آیا ترند شکل گرفته در چارت قیمتی ادامه دار خواهد بود یا در حال اتمام میباشد و بازار در حال آماده شدن برای چرخش ترند است.

به فرض مثال اگر پوزیشن های commercial و non commercial هر دو به سمت لانگ رفته باشند، این موضوع نشان دهنده ورود پول به مارکت و ادامه ی روند صعودی میباشد.

Supplemental

این نوع از گزارشات COT بیانگر 13 قرارداد مشخص برای کالاهای کشاورزی میباشد.

لازم به ذکر است گزارش نوع supplemental هردو بازار آپشن و فیوچرز را شامل میشود و موقعیت هایopen intrest را به صورت تفکیک شده در 3 دسته ی commercia یا تجاری،non commercial یا غیر تجاری و همچنین تریدر index یا شاخص را ارائه میدهد.

Disaggregated

گذارش Disaggregated یا تفکیکی نیز نوعی از گزارشات cot است که اطلاعات دقیقتری در مورد مارکت به تریدر ها ارائه میدهد که در این گزارش معامله گران تجاری یا commercial به 5 گروه زیر تفکیک میشوند:

  • تولید کنندگان
  • تاجران
  • پردازشگرها
  • کاربران
  • معامله گران سواپ

همچنین معامله گران غیرتجاری یا Non commercials نیز به زیر گروه های پول های مدیریت شده و سایر موارد تقسیم میشوند.

گزارش Disaggregated تا حدودی ضعف های گزارش legacy را برطرف ساخته است.

Traders in financial futures

آخرین نوع از گزارشات cot میباشد که دربردارنده ی معامله گران در مارکت فیوچرز میباشد که این نوع از گزارش ، به ارائه ی اطلاعات در زمینه ی قرارداد های مختلف مانند اوراق خزانه داری آمریکا همچنین سهام ، ارز و یورو میپردازد.

Traders in financial futures

همانطور که در تصویر فوق مشاهده میکنید تریدرها و سفته بازهای بزرگ که پول های زیادی در اختیار دارند در پوزیشن های لانگ هشتند که به مرور در حال نزدیک شدن به خط مبنا هستند که نشان از خروج آنها دارد.همچنین تریدرهای خرد نیز در پوزیشن های لانگ قرار دارند اما نکته ی تصویر این است که commercial ها در پوزیشن های فروش قرار دارند.

حال این سوال مطرح میشود که با توجه به داده های فوق بهتر است در پوزیشن های خرید باشیم یا فروش؟

در توضیح این سوال باید گفت علیرغم اینکه commercial ها در پوزیشن های فروش هستند اما ما باید ردپای تریدرها یا همان دلالان بزرگ را دنبال کنیم چرا که commercial ها پوزیشن های خود را با توجه به نیاز خود به یک کالا اتخاذ کرده و در مارکت در حال خرید و فروش نیستند.پس بهتر است در کف مارکت با توجه به جهت سفته باز های بزرگ در جهت لانگ پوزیشن بگیریم.

البته این دیدگاه بیشتر برای پوزیشن های بلند مدت یا long term کارایی دارد و برای یک معامله گر day trade صرفا یک دیدگاه کلی ایجاد میکند.

در قسمت پایین نمودار هم مشخص است که صندوق های بازنشستگی در پوزیشن های خرید و بانک های بزرگ در فروش قرار دارند.

نکته:به دلیل اینکه امنیت مالی یکی از اصلی ترین اولویت های صندوق های بازنشستگی میباشد پس علیرغم حضور بانک ها در پوزیشن های فروش بهتر است خود را با پوزیشن های خرید آنها(صندوق های بازنشستگی) هم جهت کنیم.

دیدگاه‌ها ۰
ارسال دیدگاه جدید