رول اور در نینجا تریدر چگونه است؟

رول اور در نینجا تریدر چگونه است؟

رول اور(Rollover) در لغت به معنی چرخاندن است اما در بازار فیوچرز به معنی جایگزین کردن قرارداد جدید با قرارداد قبلی است. از آنجایی که قرارداد های ارائه شده در بازار فیوچرز دارای یک تاریخ سررسید هستند و در تاریخ سر رسید تسویه می شوند، بعد از تاریخ قرارداد، دیگر قابل معامله نیستند. لذا لازم است قرارداد را اصطلاحا رول اور کنیم یعنی قرارداد جدید را جایگزین قرارداد منقضی شده کنیم.  برای اینکه بتوانید رول اور در نینجا تریدر را در قرارداد فیوچرز انجام دهید می توانید در نرم افزار از سربرگ Tools و از قسمت Database Management اقدام نمایید.

رول اور در نینجاتریدر

بازار فیوچرز یک بازار آتی است. بدین صورت که شما یک کالا ، ارز ، شاخص یا انرژی را در تاریخ سررسید معین با قیمت مشخص خریداری می کنید یا آن را می فروشید. پس در مارکت فیوچرز ، هر نمادی که معامله می شود ، یک تاریخ سررسید و یک قیمت مشخص شده دارد. در تاریخ سررسید میبایست قرارداد تسویه شود و این امر با توجه به نوع قرارداد می تواند متفاوت باشد. چراکه قراردادها در فیوچرز به دو دسته تقسیم می شوند:

قرارداد آتی(Forward Contracts): در این نوع قرارداد دو طرف خریدار و فروشنده طبق توافقی که انجام داده اند کالایی را با قیمت مشخص در تاریخ سررسید مشخص معامله کرده اند. در تاریخ سررسید، فارغ از نوسانات قیمت، قرارداد میبایست تسویه شود. قرارداد های آتی فقط 1 بار آنهم در تاریخ سررسید تسویه می شوند.
قرارداد های آتی خود 2 نوع هستند. در نوع اول قرارداد که Deliverable forwards نامیده می شوند، در تاریخ سررسید فروشنده میبایست کالای معامله شده را به خریدار تحویل دهد. در تاریخ سررسید، اگر قیمت کالای مذکور از قیمت قرارداد بالاتر رفته باشد خریدار سود کرده است و اگر قیمت نزول کرده باشد فروشنده سود کرده است. اما هدف خریداران قرارداد آتی از انجام این نوع معاملات کسب سود نیست بلکه مقصود حصول کالاست.

خریداران در این قرداد معمولا شرکت های تجاری یا تولیدی هستند و در صدد تامین موجودی کالا یا مواد اولیه خود برای تولیدات هستند پس مبحث سود یا ضرر در این نوع معاملات آنچنان مورد توجه نیست.

قرارداد Non_Deliverable forwards :  نوع دوم قرارداد آتی است که در آن کالایی رد و بدل نمی شود. در این نوع قرارداد در تاریخ سررسید اگر قیمت کالا در بازار از قیمت معامله بالاتر رفته باشد، فروشنده ما به التفاوت قیمت را به خریدار می پردازد و قرارداد تسویه می شود.

چنانچه قیمت بازار از قیمت قرارداد کمتر باشد نیز خریدار موظف است ما به التفاوت قیمت را به فروشنده بپردازد. به این نوع قرارداد Contract For Differences یا CFD نیز گفته می شود.
اما نوع دیگری از معاملات آتی نیز وجود دارد که به آن پیمان آتی(Future Contracts) گفته می شود. در این نوع قرارداد طرفین خریدار و فروشنده با هم معامله نمی کنند بله هر دو با ماهیتی به نام Clearing House معامله می کنند. Clearing House به جهت سهولت در انجام مبادلات شکل گرفت تا خلا احتمالی وجود خریدار یا فروشنده را در یک سمت از معامله پر کند.
برخلاف قرارداد های Forward، قرداد های Future یکبار تسویه نمی شوند بلکه می توان بارها به این قرارداد وارد شد و مجدد از آن خارج شد و آن را تسویه نمود.
قرارداد های فیوچرز مارکت (Futures Market) نیز طبیعتا از نوع Future Contracts هستند. پس قبل از سررسید قرارداد می توان بارها به آن وارد شد و از نوسان آن کسب سود کرد. در بازار فیوچرز چنانچه در زمان انقضای قرارداد، پوزیشن باز داشته باشید پوزیشن بصورت اتوماتیک بسته می شود و اصطلاحا تسویه می شود.

فرآیند رول اور شدن چیست؟

شاید سوال شود بعد از انقضای قرارداد فعلی چه اتفاقی می افتد؟ در پاسخ باید گفت قرارداد جدیدی با تاریخ سررسید جدید باز می شود و پس از این ، معاملات در قرارداد جدید انجام می گیرد. زمانی که قرارداد جدید جایگزین قرارداد فعلی می شود اصطلاحا می گوییم قرارداد رول اور شده است.

در بازار فارکس ، قرارداد ها بصورت خودکار جایگزین می شود اما در بازار فیوچرز ، میبایست قرارداد را شخصا رول اور یا بروزرسانی کرد. لازم به ذکر است در صورتی که قرارداد منقضی شده را رول اوور نکنیم ، به مشکلاتی از قبیل تغییر شکل کندل ها ، ایجاد گپ های قیمتی ، کم شدن نقدینگی مارکت و در نهایت عدم نمایش چارت برمی خوریم.

رول اور در نینجاتریدر -قرارداد فیوچرز

تصویر فوق نماد نزدک در تایم فریم یک دقیقه است.از آنجایی که این قرارداد منقضی شده است، می بینید که فرم صحیح کندل ها بهم ریخته است. قیمت Open و Close نامتعارف و وجود گپ در بین کندل ها گویای این موضوع است.
ریسک ترید در قراداد منقضی شده بسیار بالاست چراکه دیگر نقدینگی کافی در بازار وجود ندارد و این امر بر روی نقاط ورود و خروج شما بسیار موثر است. بعد از گذشت چند روز از رول اور شدن نماد نیز در صورتی که قرارداد را رول اور نکرده باشید، ممکن است نمودار خالی از کندل شود.
رول اور در قرارداد فیوچرز زمان بندی ثابتی ندارد. مدت زمان اعتبار قراردادها و سررسید انقضای آن ها در نماد ها متفاوت است.

در بازار فیوچرز شاخص ها و جفت ارزها 3 ماه یکبار رول اور می شوند. نماد نفت تگزاس نیز هر ماه رول اور می شود. در این بین نماد اونس جهانی طلا تاریخ رول اور منظمی ندارد. بعنوان مثال این نماد در سال 2024، تعداد 7 قرارداد خواهد داشت درحالی که در سال 2025، تعداد 6 قرارداد از آن منتشر خواهد شد. زمان دقیق رول اور شدن قرارداد های فیوچرز را می توانید در سایت https://www.cmegroup.com مشاهده نمایید.

نحوه خوانش قرارداد فیوچرز

ممکن است در پلتفرم های مختلف فیوچرز، نمایش متفاوتی از قراداد ها را ببینید. در برخی از پلتفرم ها مانند نینجا تریدر، قراداد ها به شکل ES 12-22 نمایش داده می شوند. مفهوم این عبارت این است که این چارت مربوط به نماد ES در بازار فیوچرز است(که معادل S&P500 در فارکس می باشد) و در روز 22 از ماه 12ام منقضی می شود.
ممکن است در پلتفرم دیگری عبارت ESZ4 را مشاهده کنید. در اینجا عبارت Z4 که بعد از نام نماد آمده است بدین صورت معنا می شود: حرف Z به معنی ماه 12 ام می باشد و عدد 4 به معنی سال 2024 می باشد. یعنی این قرارداد در ماه 12ام سال 2024 منقضی می شود. ماه های میلادی را به همراه معادل آنها در بازار فیوچرز در لیست زیر ذکر شده اند:

Symbol

Month

F

January

G

February

H

March

J

April

K

May

M

June

N

July

Q

August

U

September

V

October

X

November

Z

December

نحوه رول اور در نینجا تریدر

جهت بروزرسانی قرارداد در پلتفرم نینجا تریدر 2 راه وجود دارد که هر دو روش را بطور دقیق شرح می دهیم:
1) از منوی اصلی نینجاتریدر، وارد سربرگ Tools شده و گزینه Database Management را انتخاب می کنیم.

رول اور در نینجاتریدر -مارکت فیوچرز

سپس از قسمت مشخص شده بر روی Rollover کلیک می کنیم تا قرارداد جدید جایگزین قرارداد قبلی شود.

رول اور در نینجاتریدر

 

چنانچه در لیست فوق نمادی را مشاهده نمی کنید و لیست خالی است، بدین معنی است که تمامی قرارداد های نینجا تریدر بروز بوده و قراردادی برای رول اور در نینجاتریدر  وجود ندارد.
2) یک چارت قیمتی دلخواه را باز می کنیم. سپس بر روی چارت کلیک چپ کرده و نام اینسرومنتی که می خواهیم آن را رول اوور کنیم را تایپ می کنیم. سپس نماد مورد نظر را انتخاب می کنیم. دقت کنید نوع نماد حتما futures باشد.

رول اور در نینجاتریدر

بعد از دابل کلیک کردن روی نماد مورد نظر ، جدیدترین قرارداد نماد برای شما باز می شود و قرارداد بصورت خودکار رول اور شده است.

دوره‌های مرتبط
تکمیل شده
دوره آموزش تحلیل جامع از 0 تا 100
در حال برگزاری
دوره ی آموزش هیت مپ (Heatmap)

دوره ی آموزش هیت مپ (Heatmap)

۲۲۳
۰
۱۴,۴۷۵,۰۰۰ تومان
تکمیل شده
دوره پیش نیاز ولوم تریدینگ
دیدگاه‌ها ۰
ارسال دیدگاه جدید